مهمانان دسترسی محدود: تاسیا لانگنباخ

نشست با تاسیا لانگنباخ

تاریخچه فستیوال ویدیوناله

ویدیوناله- فستیوال ویدیو و هنرها زمانمند در سال ۱۹۸۴ در بن تأسیس شد و از این تاریخ هر دو سال برگزار می‌شود. از سال ۲۰۰۵، فستیوال و نمایشگاه آن در موزه هنر بوم بن برگزار می‌شود. ویدیوناله از قدیمی‌ترین فستیوال‌های ویدیو و هنرهای زمانمند در اروپا با تمرکز ویژه‌بر هنرمندان جوان و در حال ظهور از سرتاسر جهان است.

هفدهمین دوره‌ی فستیوال از بیست و یکم فوریه تا چهاردهم آوریل ۲۰۱۹ بیست‌ونه اثر ویدیویی از بیست کشور را نمایش داد که از میان ۱۱۰۰ اثر ارسالی تحت عنوان واقعیت‌های منکسر انتخاب شدند.

در علم اپتیک، «انکسار» به شکست پرتو نور اشاره دارد، تغییری در مسیر نور که در لحظه‌ای رخ می‌دهد که نور از محیطی به محیط دیگر عبور می‌کند. از طریق انکسار، موج نور جهتش را تغییر می‌دهد، و دریافت ما را از اشیائی که روشن می‌کند، دستخوش تغییر می‌کند. این انحراف نوری ما را ملزم می‌کند که مکرراً نگاهمان را تصحیح کنیم و آغاز و پایان دریافتمان را با واقعیت قیاس کنیم و شیء موردنظر را در کانون توجه قرار دهیم.

 در معنای انتزاعی کلمه، انکسار به تأملی انتقادی درباره ابزار و مجراهای تجسم بخشیدن و در امتداد آن امکان بازتعریف برداشتمان از چیزها اشاره دارد- چیزها چگونه هستند، چگونه بوده‌اند یا همواره چگونه  یکسان بوده و هستند؟ وجه فنی عدسی دوربین، که مکرراً واسطه میان ما و چیزهایی دریافتی‌مان قرار می‌گیرد، نقشی محوری در اینجا ایفا می‌کند، زیرا عدسی است که تا حد زیادی ضریب انکسار نور را تعیین می‌کند و این‌گونه می‌تواند تصاویری نو برای روایت‌های کهنه بیافریند، یا تصاویری نو با روایت‌هایی نو را خلق کند. چه امکاناتی وجود دارند که رسانه را به‌طورکلی و رسانه هنری را به‌طور خاص قادر می‌کند تا به طریقی انتقادی با غلبه و سلطه خویش درگیر شود؟ امروز، چه استراتژی‌های هنری در حال شکل‌گیری است تا زوایای دید بدیل و چشم‌اندازهای تازه خلق کند؟ کدام زبان‌های بصری در اختیار هنرمند است؟ و چگونه از این زبان‌ها استفاده می‌کنیم تا وارد گفتگویی دوباره شویم و متوجه شویم که چیزها را چگونه می‌بینیم، چگونه دیده‌ایم و علی‌الظاهر همیشه چگونه می‌بینیم؟

درباره‌ی تاسیا لانگنباخ

تاسیا لانگنباخ در رشته تاریخ هنر و مطالعات فرهنگی در آلمان و اسپانیا تحصیل کرده است. پس از فعالیت در مرکز هنر و رسانه کارلسروهه، برای پروژه نمایشگاهی عمومی‌سازی چیزها- حال و هوای دموکراسی، به‌عنوان مدیر گالری آنیتا بکرز، در فرانکفورت، آلمان به فعالیت پرداخت. سپس، تاسیا لانگنباخ کیوریتور برنامه سالیانه‌ی «موسیقی متن فیلم – کلن/ در کلن به تماشای صدا بنشینید» بود. او همچنین از مسئولان ویدیوناله، فستیوال ویدیو و هنرهای زمانمند در شهر بن آلمان بود. از سال ۲۰۱۲، لانگنباخ مدیر هنری ویدیوناله بوده است. تاسیا لانگنباخ هرازگاهی در داوری مسابقات و جوایز شرکت می‌کند، برای رخدادهای متنوعی فیلم و ویدیو کیوریت می‌کند، در آماده‌سازی کاتالوگ‌ها کمک می‌کند و در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی «فرهنگ، زیبایی‌شناسی، رسانه» در دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف تدریس می‌کند.